Pra Cerdik

SK BATU KIKIR

Contoh RPH



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh / Hari                            : 05. 11. 2012 / Isnin
Kelas                                       : Pra Cerdik
Masa                                       : 30 minit (9.10 pg – 9.40 pg)
Bil Murid                                  : 14 Orang
Modul                                      : Tunjang Fizikal dan Estetika
Tajuk/Tema                             : Tumbuh-tumbuhan
Subtema                                 : Pokok
Tunjang Utama                       : Kreativiti & Estetika
Standard Kandungan             : ( KTI 1.1 ) Menggunakan pengetahuan tentang bahan dan teknik                                              dalam menghasilkan karya seni (Aplikasi Seni)
Standard Pembelajaran          : ( KTI 1.1.4 )   Memanipulasi bahan secara kreatif untuk                                                                                         penghasilan karya dengan bimbingan           
Standard Pembelajaran lain
yang disepadukan                   : Tunjang Fizikal &Estetika ( Fizikal),
Kesepaduan Tunjang              : Tunjang Bahasa & Komunikasi (B.Malaysia)
  Tunjang Sains & Teknologi
  Tunjang Fizikal & Estetika (Kreativiti & Estetika)
Objektif pembelajaran :            Di akhir sesi pembelajaran ini, murid-murid dapat:
                                    1)         Domain Kognitif
i.          Dapat mengenal dan menyebut nama bahagian pokok dengan betul
ii.          Dapat bersoaljawab tentang kegunaan poko
iii.         Dapat mewarnakan gambar pokok dengan menggunakan warna air
iv.        Dapat juga menampal kolaj daun pada gambar pokok
2)         Domain Afektif
i.      Bekerjasama
ii.     Berdikari
iii.    Bertanggungjawab

3)         Domain Psikomotor

i.      Dapat mengerakkan psikomotor halus dengan berhati-hati dan baik


Kemahiran utama                   :  Mewarna gambar sebatang pokok menggunakan warna air
                                           
Pengetahuan Sedia Ada         :1. Pernah melihat pokok
                                                 2. Pernah menggunakan warna air
Kemahiran Berfikir                  :   Mengecam dan mengenalpasti
Konsep/teori                            :  Kecerdasan pelbagai (verbal linguistik, interpersonal),  
                                                  kemahiran berfikir, kemahiran belajar dan konstruktivisme           
Penerapan Nilai                      :   Menghargai, Berdikari, Bekerjasama dan
    Bertanggungjawab                                        
Bahan                                      :  Gambar sebatang pokok, kad manila, kertas warna, gam, gunting,                                                 berus lukisan, warna air
Langkah/ Masa
Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Langkah 1
Set Induksi

( 3 minit )

Bahasa Malaysia

(BM 1.1) Mendengar dengan penuh perhatian

( BM 1.1.7) Mendengar arahan dan memberi respons

1)    Guru menunjukkan kepada murid gambar sebatang pokok
2)    Guru bersoal jawab tentang pokok dengan murid


1)    Murid memberi  respons kepada soalan guru.
2)    Setiap murid memberi jawapan mengikut pengalaman pembelajaran yang lepas.


BBM:
Gambar Pokok

Papan putih




Langkah
2
( 5 min )

Bahasa & Komunikasi
( BM  4.2) Menguasai kemahiran menulis
(BM 4.2.6) Menyalin perkataan dengan cara yang betul

1)    Guru meminta murid menamakan bahagian-bahagian pokok
2)    Guru meminta murid menyebut dan mengeja nama bahagian pokok.
3)    Guru meminta 3 orang murid untuk menulis nama bahagian-bahagian pokok


1)  Murid menamakan bahagian-bahagian pokok
2)  Murid mengeja nama-nama bahagian pokok
3)  Murid menulis nama –nama bahagian pokok


BBM:
Gambar Pokok

Papan putih



Langkah
3
( 15 min )

Aktiviti Kelas

Kreativiti Dan Estetika

( KTI 1.1.4 ) Memanipulasi bahan secara kreatif untuk penghasilan karya dengan bimbingan

1)    Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan dan memberikan tugasan kepada  kumpulan masing-masing
2)    Guru mengarahkan murid duduk di dalam bulatan setiap kumpulan
3)    Guru meminta murid mengambil peralatan yang telah disediakan untuk setiap kumpulan
4)    Guru meminta murid untuk mula mewarnakan gambar pokok seperti contoh yang di tunjukkan
5)    Seterusnya guru meminta murid untuk menggunting dan menampal kertas warna berbentuk daun di atas lembaran. 

1)    Murid bergerak untuk masuk ke dalam kumpulan dam mengambil tugasan yang telah diberi oleh guru
2)    Murid mendengar dan respons terhadap arahan guru
3)    Murid memberi gerak balas terhadap arahan guru untuk mengambil peralatan yang disediakan.
4)    Murid melaksanakan aktiviti tersebut dengan bimbingan guru.


















Langkah
4
( 5 min )
Refleksi



1)    Guru mengarahkan murid duduk dalam kumpulan masing-masing secara berbaris
2)    Guru meminta murid menghantar tugasan yang telah di siap
3)    Guru menunjukkan hasil kerja murid dan meminta murid untuk memberi penilaian terhadap hasil kerja tersebut bersama-sama.

1)    Murid mendengar dan respon arahan guru
2)    Murid menilai hasil kerja kumpulan masing-masing.

No comments:

Post a Comment